Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?
Niejednokrotnie słyszymy, że znajomość języka angielskiego to obecny standard. Rzeczywiście z roku na rok rośnie liczba osób, które biegle posługują się językiem obcym, ale na tle innych państw europejskich, nadal prezentujemy się dość blado. Mowa tutaj oczywiście o całkowicie swobodnym posługiwaniu się językiem w rozmowach na każdy temat, a nie o złożeniu prostego zamówienia w zagranicznej kawiarni. Znajomość języków obcych, a zwłaszcza tak powszechnych jak angielski, otwiera wiele drzwi, które dla osób władających wyłącznie swoim językiem ojczystym, pozostają zamknięte.
Podróżuj, gdzie tylko chcesz
Przynależność do Unii Europejskiej i oferta tanich linii lotniczych skutecznie zachęcają do podróżowania. Osoby, które nie posługują się językiem angielskim, mogą jednak zapomnieć o przyjemnej i bezstresowej podróży. W każdym hotelu, restauracji, muzeum czy barze bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, nawet jeśli nie jest on językiem urzędowym kraju, w którym spędzamy urlop. Bez znajomości języka angielskiego nawet tak prozaiczne czynności jak kupno biletu czy zameldowanie się w hotelu stają się bardzo problematyczne. Warto pamiętać też o tym, że zagraniczne wyjazdy to świetna okazja, aby poszerzyć swój krąg znajomych. Posiadanie przyjaciół w obcych krajach niesamowicie poszerza horyzonty i wpływa na sposób postrzegania rzeczywistości.
Masz dostęp do większej ilości materiałów naukowych
Chcesz napisać świetny referat, zrobić wyjątkową prezentację lub napisać naprawę ciekawą pracę dyplomową? Świetnie! Pamiętaj tylko o tym, że wiele doskonałych pozycji naukowych, które mogą służyć jako źródło rzetelnej wiedzy, to prace w języku angielskim. Specjalistyczna literatura naukowa rzadko bywa tłumaczona na języki obce. W świecie nauki znajomość języka angielskiego jest podstawą. Jeśli chcesz czerpać wiedzę od światowej sławy specjalistów, powinieneś biegle posługiwać się językiem angielskim.
Oglądaj filmy i czytaj książki w oryginalne
Po ciężkiej pracy przychodzi czas na relaks. Czy tak jak wiele innych osób lubisz odpoczywać przy dobrym filmie, ulubionym serialu lub wciągającej książce? Tłumacze literaccy robią kawał naprawdę dobrej roboty, ale czytanie lub oglądanie treści rozrywkowych w oryginale to zupełnie co innego. Dlaczego? Ponieważ wiele produkcji mocno upraszcza niektóre dialogi, co zaniża wartość artystyczną filmu lub książki. Niektóre środki stylistyczne, takie jak choćby metafory czy aluzje, brzmią doskonale tylko w oryginale. Zjawisko nieprzetłumaczalności jest dla tłumaczy wielkim wyzwaniem. Jeśli chcesz oddawać się beztroskiej rozrywce lub zgłębiać walory artystyczne wybranego dzieła, spróbuj zrobić to posługując się wersją oryginalną.
Masz szanse na dużo wyższe zarobki
Wróćmy do tematu pracy. Czy wiesz, że osobom posługującym się językiem obcym przysługuje wyższe wynagrodzenie? Jeśli nauczyłeś się biegle posługiwać angielskim i wykorzystujesz nową umiejętność w pracy, nie bój się poprosić o podwyżkę. Niestety wielu pracodawców może dać Ci do zrozumienia, że biegła znajomość języka angielskiego jest standardem, który nie wiąże się z wyższymi zarobkami. Nieprawda. Podnoszenie kwalifikacji, w tym także nauka języka obcego, jest wystarczającym argumentem do wnioskowania o podwyżkę. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy trud włożony w naukę języka angielskiego Ci się opłaci, odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak.
Możesz awansować i jeździć w zagraniczne delegacje
Służbowe wyjazdy, zagraniczne delegacje i praca w międzynarodowej społeczności – brzmi dość prestiżowo, prawda? Pamiętaj, że to, jak potoczy się Twoja kariera zawodowa zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli jesteś osobą ambitną i oczekujesz od życia naprawę wiele, musisz pamiętać o stałym podnoszeniu swoich kwalifikacji. Nie myśl o tym jak o przykrym obowiązku. Spójrz na to, jak na wyjątkową okazję do rozwoju zawodowego i osobistego. Miliony osób z całego świata marzą o tym, aby móc się dokształcać. Nasze możliwości społecznego i zawodowego awansu są tak naprawę nieograniczone. Jedynym ograniczeniem może być własne lenistwo. Jeśli chcesz być człowiekiem sukcesu, natychmiast zapisz się na kurs, znajdź nauczyciela lub zainwestuj w materiały do samodzielnej nauki języka angielskiego.
Ucząc się języka dbasz o swój mózg
Teraz trochę biologii. Czy wiedziałeś, że mózg osoby posługującej się więcej niż jednym językiem jest dużo zdrowszy i sprawniejszy niż mózg osoby władającej tylko tym językiem, który zna od urodzenia? Udowodniono, że nauka języków poprawia funkcjonowanie mózgu i usprawnia funkcje poznawcze. Co więcej, osoby, które posługują się przynajmniej dwoma językami, są mniej narażone na wiele chorób neurogennych, takich jak demencja, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Jeśli więc awans zawodowy nie jest Twoim priorytetem, a urlop wolisz spędzać w domowym zaciszu – i tak ucz się angielskiego. Zrób to dla zdrowia!
Chcesz należeć do międzynarodowej społeczności? Ucz się angielskiego!
Zmiany geopolityczne, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, znacząco wpłynęły na sposób postrzegania świata. W momencie otwarcia wewnętrznych granic UE, staliśmy się społecznością europejską, która jest niesamowicie zróżnicowania. Różnice, które wcześniej mogły być postrzeganie jako pewnego rodzaju bariera, stały się fascynującą motywacją do rozwoju i poznawania tego, co nieznane. Wszyscy ludzie należą do którejś z narodowości, ale w dzisiejszym świecie mamy do załatwienia sprawy, które wychodzą daleko ponad międzynarodowe podziały. Taką sprawą może być chociażby ochrona planety czy zdrowie publiczne. Musimy współpracować, ale zanim przystąpimy do wspólnej pracy, musimy umieć się porozumiewać. Okazuje się zatem, że język angielski to coś więcej niż możliwość korzystania z rozrywek, awans, wyższe zarobki czy swobodne podróże. Język angielski to język komunikacji w środowiskach międzynarodowych, których celem jest stworzenie lepszego świata dla nas wszystkich.
1 thoughts on “Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?”
Comments are closed.
Możliwości praktycznie w każdej dziedzinie życia się zwiększają ze znajomością angielskiego