Dlaczego trudno jest żyć z niską samooceną?

Dlaczego trudno jest żyć z niską samooceną?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób cierpi na zaniżoną samoocenę. Problem ten dotyczyć może dzieci, młodzieży ale także osób dorosłych. Co ciekawe na zaniżoną samoocenę bardzo często cierpią osoby, których nikt by o to nie podejrzewał. Tymczasem niskie poczucie wartości bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża zadowolenie z życia. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat samooceny i poznać sposoby pracy nad poprawą niskiego poczucia wartości. 

Skąd bierze się niska samoocena?

Źródła niskiej samooceny zwykle tkwią w dzieciństwie i systemie wychowawczym. Niskie poczucie warto mają najczęściej dzieci zaniedbywane, którym rodzice nie poświęcali wystarczająco dużo uwagi. Szkodliwe jest także stawianie przed dzieckiem zbyt wysokich wymagań, częste ocenianie i krytykowanie. Okazuje się też, że na samoocenę nie wpływa dobrze nadmierna opiekuńczość, bo tak wychowywane dziecko w dorosłym życiu może mieć nastawienie lękowe. Ponadto wyręczanie we wszystkim dziecka i izolowanie go od trudnych warunków może spowodować, że człowiek w ten sposób wychowywany będzie niesamodzielny.

Czym przejawia się niska samoocena?

Osoby z zaniżoną samooceną źle o sobie myślą, nie wierzą w swoje możliwości i boją się podejmować wyzwania.  Z niską samooceną wiąże się także nieśmiałość i występowanie licznych kompleksów. Ktoś, kto ma niskie poczucie wartości może też mieć duże problemy w związkach, bo będzie chorobliwie obawiał się zdrady czy porzucenia. Osoby z niską samooceną bywają też mało asertywne, nie potrafią stawiać innym granic, co rodzi u nich frustracje. Skutkiem niskiej samooceny jest gorsze funkcjonowanie w grupach rówieśniczych, brak sukcesów zawodowych czy wchodzenie w nieodpowiednie związki. Takie osoby bywają wykorzystywane przez innych, poniżane, stają się ofiarami mobbingu czy innych rodzajów przemocy, a to wszystko może prowadzić do depresji.

Jak wygląda życie osób z niską samooceną?

Osoby cierpiące na niską samoocenę nie mają łatwego życia. Bardzo trudno funkcjonuje im się w codzienności, by zwykłe sytuacje społeczne, jak wizyta w sklepie czy urzędzie, mogą wywoływać u nich lęk. Takie osoby słabiej wypadają także na egzaminach czy rozmowach o pracę. Życie zawodowe osób z niską samooceną również pozostawia wiele do życzenia, bo bardzo często nie mają one odwagi ubiegać się o wymarzone posady. Takie osoby unikają wystąpień publicznych, przez co ograniczają swoje możliwości. Bardzo dużym problemem jest także to, że osoby, które źle o sobie myślą, często tkwią w toksycznych związkach. Ktoś taki zwykle jest przekonany, że nie zasługuje na kogoś lepszego albo że nie poradzi sobie w pojedynkę. Niestety osobom z zaniżoną samooceną często towarzyszy frustracja, bo nie są one w stanie osiągać tego o czym marzą.

Jak pracować nad samooceną?

Nad samooceną można i warto pracować. Można to robić samodzielnie albo z pomocą psychologa. Profesjonalna terapia bardzo często daje dobre efekty, pomaga w rozpoznawaniu konfliktów wewnętrznych i uczy, jak poprawiać swoje codzienne funkcjonowanie. Ważną pracę można też wykonać samodzielnie, korzystając z porad zawartych w literaturze, czasopismach psychologicznych oraz z filmów internetowych. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy mocnych i słabych stron. Dzięki temu dana osoba wie jakie działania powinna zmodyfikować a które swoje dobre cechy może wzmacniać. Budowie wysokiej samooceny służy także otaczanie się życzliwymi i wspierającymi ludźmi. Warto też wyrobić sobie nawyk optymistycznego patrzenia na świat, bo taka postawa bardzo pomaga w osiąganiu swoich celów.