Spełnienie zawodowe – ważna sprawa czy mrzonka?

Spełnienie zawodowe – ważna sprawa czy mrzonka?

Młody człowiek kończący szkołę średnią z egzaminem maturalnym staje przed dylematem co dalej, jaki kierunek studiów podjąć, jaką ścieżkę w życiu obrać. Niejeden już wie, czego od życia chce, kim chce być i wybiera odpowiednią drogę by osiągnąć swój cel. Część ludzi młodych ma jednak trudności z podjęciem odpowiedniej decyzji. Dochodzą głosy i porady rodziców, cioci, kuzynów i kolegów. Po tym kierunku łatwo znajdziesz pracę, po tym pewną, dobrze płatną posadę itd. Dylemat przybiera ogromnych rozmiarów. Bowiem bardzo ważne w życiu jest aby mieć w nim cel i dążyć do jego realizacji. I bardzo ważne i cenne jest wiedzieć kim chcę być w przyszłości i co chcę robić zawodowo. I ważne by mieć pasje. W dużej mierze od tego zależy poziom naszego życiowego szczęścia.

Warto zadać sobie pytanie co daje nam szczęście? Człowiek szczęśliwy to z pewnością człowiek, który posiada wspaniałą rodzinę, kochającego współmałżonka, cudowne, piękne i mądre dzieci i co najważniejsze zdrowie. Jakby jednak na to nie patrzeć w pewnym momencie życia człowiek zaczyna zadawać sobie pytanie „kim jestem?”. Mężem, żoną, ojcem, matką, żywicielem rodziny, pracownikiem. Czy to wszystko na co nas stać? Niejednokrotnie jest już za późno na radykalne zmiany. Niestety nie możemy cofnąć czasu, który płynie nieubłagalnie.

To wszystko powoduje, iż w dzisiejszych czasach, przy dzisiejszym rozwoju techniki, nauki itd. Powinno się umożliwić dziecku dostęp do wielu sytuacji i atrakcji. Być może właśnie wyjazd w góry i nauka jazdy na nartach sprawi, że narodzi się w naszym dziecku miłość do skoków narciarski. A może wypad nad jezioro ze spływem kajakowym, który wyłowi z nas zagorzałego kajakarza. A może namaluj z dzieckiem obraz na szkle, zrób witraż. Może będzie artystą? Włącz radio, śpiewaj, tańcz, może obudzisz w dziecku „zwierzę” estradowe.

Krótko mówiąc bardzo ważne jest aby już od najmłodszych lat dziecka próbować pokazać mu w życiu jak najwięcej ciekawych miejsc i czynności. Może to zaowocować obraniem odpowiedniej ścieżki życiowej. Nie zapominajmy, że jest to bardzo ważne w życiu: być i czuć się spełnionym zawodowo. Bo tylko całkowicie spełniony człowiek jest człowiekiem szczęśliwym.

1 thoughts on “Spełnienie zawodowe – ważna sprawa czy mrzonka?

  1. Większość ludzi wykonuje pracę, której nie lubi, więc ciężko mówić o spełnieniu zawodowym

Comments are closed.