Team building

Team building

W dosłownym tłumaczeniu team building to “budowanie zespołu”. Pojęcie to ściśle związane jest z biznesem. Pracodawcy inwestują w wyjazdy lub warsztaty team buildingu, które mają na celu wzmocnienie więzi pomiędzy pracownikami, wyszukanie wśród nich liderów, a także słabych punktów.
W Polsce miastem o jednej z najbogatszych ofert team buildingu jest Warszawa.

Ma to swoje uzasadnienie w liczbie działających i nowo tworzących się w stolicy firm. Pracodawcom zależy na dobrych relacjach wśród pracowników, co przekłada się na efektywność pracy. Poszukują nowych, ciekawych i unikatowych form team buildingu.

Jednym z takich rozwiązań jest team building kulinarny. Budowanie zespołu poprzez warsztaty kulinarne daje możliwość nie tylko wzajemnego poznania, ale również podnoszenia umiejętności. Nowe umiejętności to zwiększenie pewności siebie. Wybór kuchni oraz dań daje niezliczone możliwości, praca pod okiem szefa kuchni dostarczy pracownikom rozrywki, rywalizacji, a dla pracodawcy będzie okazją do obserwacji i wyciągania wniosków. W warsztatach często udział biorą specjaliści – psychologowie biznesu, którzy pomagają w określeniu mocnych i słabych stron pracowników, tego nad czym należy pracować.

Team building to również gry prowadzone według wcześniej ustalonych scenariuszy. Popularne są akcje ratunkowe, podział pracowników na dwie grupy, jedna z nich to ratownicy, druga grupa to np. zaginieni turyści. Każda grupa wykonuje zadania według scenariusza, włączając w to dużo kreatywnego myślenia i organizacji. W tego typu grach scenariuszowych szybko ujawniają się zdolności przywódcze i kierownicze. Podobną formą są gry na orientację, praca w grupie, komunikacja i wspólne wyznaczanie celów budują relacje wśród pracowników.

Gry integracyjne dla pracowników to forma team buildingu, która nacisk kładzie bardziej na scalenie zespołu i zapoznanie z nowymi osobami. Takich gier integracyjnych jest tyle ile firm zajmujących się team buildingiem. Ważne, żeby były one lekkie, niezbyt wymagające, które stopniowo zbliżą i otworzą zespół.

Do kanonu gier integracyjnych należą węzeł gordyjski, przekręcanie koca czy wodociąg. Są one stosowane zarówno w biznesie, jak i w szkołach i przy innych okazjach, które wymagają wzajemnego poznania i przełamania lodów.