Recenzja książki “As pik” Abike-Iyimide Faridah

Recenzja książki “As pik” Abike-Iyimide Faridah

Rasizm, hejt, homofobia, oraz wykluczenie, to tylko niektóre, z poważnych problemów, z którymi muszą zmierzyć się główni bohaterowie książki “As pik”. Książka ta zyskała ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, już od pierwszego dnia premiery, a Polscy czytelnicy z niecierpliwością czekali, aż pojawi się ona na polskim rynku książkowym. Tak więc po wielu długich miesiącach czekania, w końcu mogą zaopatrzyć się w “As pik”, która przedstawia życie czarnoskórych nastolatków, z zupełnie innej perspektywy. 

Devon Richards i Chiamaka Adebayo są jedynymi czarnoskórymi uczniami elitarnej szkoły, dla bogatych i zdolnych uczniów- Prywatnej Akademii Niveus. Dla wielu byłby to powód do zaszczytów, taka szkoła liczy się bardzo na podanie na studia, zapewnia doskonałą przyszłość, a  nawet może zapewnić lepsze stanowisko w pracy, a mogłoby się wydawać, że to tylko zwykłe liceum, dla bogatych dzieciaków. 

Kiedy Devon i Chiamaka wracają do szkoły, po wakacjach, dowiadują się, że zostali wybrani jako prefekci, ale nie będą zwykłymi prefektami, ponieważ takie stanowisko w Prywatnej Akademii Niveus niesie za sobą nie tylko dodatkowe obowiązki, ale także zarzuty, których można doświadczyć tylko raz w życiu. Chiamaka i Devon chcą jak najlepiej wykorzystać nowy rok szkolny, aby wypaść jak najlepiej, lecz jest jedna osoba w szkole, której nie podoba się, że czarnoskóre osoby, zaszły w ich prywatnej akademii, tak daleko. 

W internecie grasuję, pewien użytkownik o przezwisku “As”, nikt nie wie, kim on jest, czy chodzi do ich szkoły, czy jest uczniem, a może nauczyciele, lub pracownikiem szkoły. Jedno jest jednak pewne As, chce jak najszybciej i najskuteczniej utrudnić życia Chiamaki i Devona. Pojawia się jednak pytanie: Po co to robi? 

Życie głównych bohaterów w Prywatnej Akademii Niveus, nigdy nie było tak zagrożone i niebezpieczne, dla ich własnego bezpieczeństwa, a nawet życia. Aby chronić samych siebie, postanawiają połączyć siły, i razem dowiedzieć się, kto stoi za tajemniczym użytkownikiem, który rozsyła hejt, i ujawnia sekrety z życia Devona i Chiamaki. 

Abike-Iyimide Faridah- niedawno ukończyła studia, gdzie studiowała literaturę angielską, jest miłośniczką herbaty, dziwnych kubków, a także filmów Disneya.