Bezpieczeństwo dziecka w Internecie. Jak uchronić swoją pociechę?
Rozwój technologii niesie ze sobą liczne korzyści, ale również zagrożenia. Każdy rodzic powinien mieć tego świadomość. Niezbędna jest również umiejętność zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, aby otrzymywało z Internetu jedynie to, co najlepsze.
Internet we współczesnym świecie
Sieć internetowa bez wątpienia jest niezwykłym osiągnięciem ludzkości. Jest źródłem rozrywki, zabawy, odpoczynku, a także nieograniczonych pokładów wiedzy, inspiracji i pomysłów. Daje możliwość komunikacji w czasie rzeczywistym pomiędzy ludźmi z całego globu. To jest fascynujące i przerażające zarazem.
Dorośli ludzie często padają ofiarami pułapek czających się w Internecie. Jak w takim razie dziecko może czuć się tam bezpiecznie? Odpowiedzialność za to w znacznej mierze spoczywa na rodzicach. To właśnie oni powinni zagwarantować dziecku, aby mogło swobodnie korzystać z Internetu i wyciągać z niego miłe i przydatne rzeczy.
Poniżej znajdują się porady skierowane do rodziców, którzy pragną nauczyć swoje dziecko poprawnego korzystania z Internetu oraz zapewnić mu całkowite bezpieczeństwo.
Poradnik dla rodzica: bezpieczeństwo w Internecie
Każdy rodzic powinien zachować rozwagę w kwestii Internetu, elektroniki oraz gier i aplikacji. Są to pożyteczne wynalazki, które niosą ze sobą wiele dobrego. Potrafią wspomagać rozwój, pobudzają kreatywność oraz niejednokrotnie pomagają w nauce i życiu społecznym. Jednocześnie wiąże się to z licznymi zagrożeniami, których trzeba unikać.
Młode pokolenie dorasta z elektroniką i żyje nowinkami technologicznymi. Z tego powodu często ma większą wiedzę na ich temat od swoich rodziców. Jednocześnie nie posiada odpowiedniego doświadczenia oraz nie zna świata, przez co nie potrafi zachować właściwej ostrożności. Rodzice dziecka powinni być opiekunami, którzy pomogą zanurzyć się w świecie Internetu i zagwarantować bezpieczeństwo swojej rodziny. W związku z tym nie ma innego wyjścia jak nadrobienie zaległości, zapoznanie się ze współczesną technologią (chociażby w stopniu podstawowym) i wyruszenie na wspólną podróż.
Często zakłada się, że szkoła nauczy wszystkiego, co niezbędne. Rodzice stosujący ten punkt widzenia przeważnie są w ogromnym błędzie. Zajęcia informatyczne w szkołach rzadko mają głębszy wymiar i często stanowią swobodną godzinę, podczas której uczniowie robią to, co tylko chcą. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale nawet jeśli zajęcia prowadzone są zgodnie z systemem nauki, to wciąż nie są wystarczające.
Pragnąc zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w Internecie, warto stosować kilka sprawdzonych metod.
Podstawy prywatności w Internecie
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest nieujawnianie danych osobowych (swoich ani niczyich innych). Dotyczy to wszystkich środków komunikacji w Internecie, czyli sieci społecznościowych, forów, blogów, chatów, ankiet. Dane, których nie należy udostępniać pod żadnym pozorem, to:
– numer telefonu
– adres
– imię i nazwisko
– data urodzenia
– hasła i loginy
Dodatkowo są liczne tematy, których również nie powinno się poruszać publicznie, a tym bardziej w rozmowie ze znajomymi (rozmowach na komunikatorze typu Discord czy na forach internetowych mogą czytać nawet miliony osób z całego świata).
Analizowanie i ostrożność
Niezwykle istotna jest umiejętność filtrowania otrzymywanych informacji. Internet jest źródłem wiedzy, pomysłów, inspiracji i cennych wiadomości, ale nie brakuje również fake newsów oraz zwyczajnych kłamstw. Każdy rodzic powinien nauczyć swoje dziecko, żeby nie wierzyło we wszystko, co przeczyta, zobaczy lub usłyszy. W szczególności, jeśli informacje pochodzą z niepewnego źródła.
Ograniczenia wiekowe
Wiele popularnych stron oraz serwisów posiada wbudowaną ochronę młodocianych użytkowników. Nie zostaną oni dopuszczeni do treści nieodpowiednich dla widza poniżej 18 roku życia. Warto nauczyć dziecko, aby nie rejestrowało się i nie podawało fałszywych informacji dotyczących wieku w celu zapoznania się z tymi materiałami.
Niektóre serwisy wymagają jedynie potwierdzenia pełnoletności na zasadzie tak/nie. Z kolei YouTube wymaga przesłania skanu dowodu osobistego w celu potwierdzenia wieku. Niestety w Internecie wiele jest stron, gdzie treść zdecydowanie nie powinna być oglądana przez młodzież. W celu zabezpieczenia dziecka dobrze jest zapoznać się z możliwościami zainstalowania ochrony rodzicielskiej, która będzie blokować niepożądane treści.
Rozmowy z dzieckiem
Dzieci często czują pewne wątpliwości, zdenerwowanie lub strach, jeśli trafią na niewłaściwe treści dostępne w Internecie. Następnie kryją to przed rodzicami i tłumią w sobie szkodliwe emocje. Warto zapewnić dziecko, że zawsze może zwrócić się o pomoc do rodziców, którzy udzielą rady lub wytłumaczą skomplikowane zagadnienie. Nie będzie również kary, ponieważ takie zachowanie spowoduje same szkody, a dziecko nie zdecyduje się więcej na szczerą rozmowę.
Znajomość aktywności internetowej dziecka
Rodzic powinien interesować się poczynaniami swojego dziecka, jego zainteresowaniami i fascynacjami. W ten sposób może odkryć strony internetowe, na jakich przebywa młoda latorośl i w jaki sposób spędza czas w Internecie. Warto również od czasu do czasu wspólnie poprzeglądać witryny czy zagrać w gry. Takie zachowanie zacieśnia więzi rodzinne i wzbudza wzajemne zaufanie.
Dobrze jest również poznać wszystkie witryny, aplikacje i gry używane przez dziecko. W ten sposób rodzic może upewnić się, że są one dostosowane do jego wieku i nie zaszkodzą zdrowemu rozwojowi.
Zezwolenie na korzystanie z elektroniki
Media często krytykują osiągnięcia współczesnej technologii i negatywnie przedstawiają jej wpływ na dzieci. W praktyce nie ma to żadnego uzasadnienia. Gry komputerowe, tablety czy telefony mogą okazać się pomocne w zdrowym rozwoju dziecka. Wystarczy dobrać właściwe treści, które będą odpowiednie dla określonego wieku. Istotne jest również, aby dziecko nie spędzało zbyt wiele czasu przed ekranem (maksymalnie 2 godziny dziennie od 2 roku życia).
W związku z tymi oskarżeniami i fałszywymi informacjami rodzice często uniemożliwiają dzieciom dostęp do technologii. Jest to błędne rozwiązanie, ponieważ XXI wiek jest okresem cyfryzacji. Młode pokolenie dorasta z elektroniką, a umiejętność korzystania z niej ma liczne zalety. Znacząco ułatwi również dorosłe życie. Z tego powodu należy wręcz zapewnić dziecku dostęp do gier i Internetu. Istotne są jedynie właściwe treści oraz ograniczony czas korzystania.
Świadomość rodziców
Korzystając z powyższych zasad, dziecko będzie znacznie bezpieczniejsze w Internecie. Jednak musi mieć skąd czerpać właściwy wzór. W związku z tym rodzice również powinni przestrzegać ograniczonego czasu przy elektronice oraz dbania o własne bezpieczeństwo w sieci.
Nieustanny rozwój
Świat się zmienia i trzeba za nim nadążyć. Zwyczaje i przyzwyczajenia starszego pokolenia nie mają uzasadnienia w przypadku współczesnej młodzieży. Wszystko uległo zbyt wielkim zmianom, do których należy się dostosować. Cyfryzacja nieustannie postępuje, a dzieci dorastają wraz z elektroniką.
Internet zdecydowanie podnosi poziom życia oraz daje niemal nieograniczone możliwości. Rozwój zainteresowań, pogłębienie wiedzy, zdobywanie informacji, nawiązywanie kontaktów bez ograniczeń terytorialnych to tylko nieliczne z nich. Wszystko jednak musi być stosowane z umiarem.
Rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo w Internecie, ale jednocześnie nie ograniczać jego zainteresowań i nie podcinać skrzydeł. Kto wie, kim będzie w przyszłości? Znajomość nowinek technologicznych z pewnością będzie w stanie ułatwić dorosłe życie na wiele sposobów, a być może pierwsze kroki w Internecie staną się początkiem wielkiej kariery?